کلیه و دمنه!

نوشته شده به تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ در باب با ۰ بازدید

دکتر حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «شفاآنلاین» گفته است:

«به نظر می آید عواملی هستند که می خواهند پیوند کلیه را از افراد داوطلب ممنوع کنند. ضمن اینکه در این فرآیند همیشه هم خرید و فروش صورت نمی گیرد، بلکه در خیلی از موارد اهدای عضو صورت می گیرد، ولی عده ای دوست دارند که پیوند زنده به زنده را متوقف کنند چون در این کار منفعت دارند و دستگاه وتجهیزات دیالیز را خریداری و وارد می کنند.

این موضوع عوارض و مشکلات خاصی ندارد و انسان های زیادی هم با یک کلیه زندگی می کنند و از آن طرف هم عده زیادی نیازمند کلیه هستند که اگر کلیه به آنها نرسد دچار عوارض می شوند و جان خود را از دست می دهند. پیوند اعضا از نظر شرعی هم مشکل ندارد و مجوز دارد و حضرت امام (ره) هم مجوز داده و مراجع هم مخالفت ندارند. پس به نظر من هر کسی باید به دنبال کار و تخصص خود باشد.

چه اشکالی دارد وقتی که فرد در فقر است و با دریافت ۲۰ تا۳۰ میلیون زندگی اش متحول می شود، این کار را انجام دهد؟»

از دو بعد به این مسئله می پردازم:
اول) بعد سیاسی و فرهنگی: جناب دکتر! فروش کلیه از روی فقر و نداری نهایت بدبختی و درماندگی یک فرد را می رساند. طرح این موضوع با فرض آنکه معادل و پذیرش بیرونی هم داشته باشد اصلا شایسته نیست. شایسته فردی در قامت شما هم نیست. جنابعالی را فردی انقلابی و مومن می دانم که طبیب دیدگان تار بسیاری از جمله حقیر بوده اید. آیا طرح این قبیل مسایل به مانند طرح خانم شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده نیست که می گفت کارتن خواب ها را باید عقیم سازی کرد تا نتوانند تناسل داشته باشند!!
به نظر بنده این موضوع رد مسئولیت و شانه خالی کردن از مسئولیت توسط نمایندگان با سابقه ای همچون جنابعالی است.

حقیقتا بجای طرح های سلبی، چرا به موضوعات ایجابی نمی اندیشید؟ چرا قوانین را چکش کاری نمی کنید تا فقر ریشه کن شود. فروش کلیه و هیچ عضو دیگری نباید باشد! چنانچه در طی سالهای اخیر بخوبی در موضوع انسانی و معنوی اهدای عضو فعالیت های فرهنگی و رسانه ای شده است، می توان در بلندمدت مسئله کمبود عضو را جبران کرد. اما اصلا نباید به سمت قانونی کردن فروش رفت و باید همه همت خود را بر فقرزدایی منسجم کرد.

دوم) بعد اقتصادی و اجتماعی: فروش یواشکی کلیه به دمنه(*) ها(واسطه های مکار و در پی سود) روزانه انجام می شود. یعنی بصورت غیرقانونی و در برخی موارد بصورت قاچاق سازمان یافته اخبار آن منتشر شده است. اما چنانچه دکتر شهریاری نیز اشاره کردند، هیچ منع شرعی برای اهدا یا فروش اعضای دارای بدل وجود ندارد و قانونی کردن فروش آنها موجب حذف دمنه ها می شود!
یعنی آن مفلوکی که ناگزیر است کلیه اش را بفروشد، بدون واهمه می تواند مراحلش را طی کند. ضمن آنکه هزینه های هنگفت دیالیز هم طی یک مرحله برداشته می شود و نیز سودجویانی که واردات این دستگاه ها را دارند نیز از میان برداشته می شوند.

  • دمنه رفیق کلیله و در اصل نام شغالی حیله‌گر در کتاب «کلیله و دمنه» است که اصطلاحا به آدم مکار و حیله‌گر نیز گفته می شود. البته دمنه به سوراخی که برای دم کشی و باد آمدن به تنور تعبیه می کنند نیز گفته می شود که در شرح ماجرای فروش کلیه از آن بهره برده ام.

 

حمزه محمدی رکعتی

۱۰ اسفند ۱۳۹۵

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نمی شود

پانزده + شانزده =