پیروزی شیپور بر گیپور پیزوری!

نوشته شده به تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۵ در باب با ۰ بازدید

 

دو حزب فیل(جمهوری خواه) و الاغ(دموکرات) همواره تعیین کننده حاکمیت امریکا بوده اند. جالب است بدانید که روسای جمهور امریکا با رای فدرالی ایالتها و رای غیرمستقیم مردم و از طریق اجتماعی که به کالج انتخاباتی (کالج الکترال) شهرت دارد؛ انتخاب می شوند. این سیستم که گاهی رای مردم در آن هضم می شود و نادیده انگاشته می شود یکی از علل اصلی شرکت کمرنگ مردم و حضور کمتر از پنجاه درصدی آنها شده است و در دراز مدت نظام لیبرال دموکراسی را بسمت عدم اقبال عمومی سوق خواهد داد.

امریکایی ها که در سبک زندگی خود به وجود راه های مختلف برای مواجهه با هر پدیده ای معتقدند، چاره ای جز پذیرفتن فردی برآمده از یکی از احزاب مذکور ندارند. حق انتخاب، این چنین مدیریت می شود. ثروت و قدرت حرف اول را می زند. وجود لابی های گردن کلفت و مشاورین زبده و کارکشته رسانه ای، تعیین کننده سرنوشت خواهد بود. انتخابات اخیر متفاوت ترین و غافلگیرکننده ترین نتیجه را بدنبال داشت. رسانه های رسمی امریکا مانند CNN، نیویورک تایمز و واشنگتن پست که نقش اصلی را در مدیریت مخاطبان دنبال می کنند، از شبکه های اجتماعی عقب ماندند، دوقطبی زمین گیر کننده ای برای همفکران اوباما، دولت فعلی و حزب متبوعشان بوجود آورد. دو قطبی ای که نه گفتن به وضع موجود را به هر قیمتی خریدار بود!

بوجود آمدن این دوقطبی، توسط دستگاه های امنیتی امریکا قابل حدس بود اما رصد و تجزیه و تحلیل شرایط کاملا اشتباه پیش رفت. نظرسنجی های دقیق و مختلف صورت پذیرفته نیز پیروزی هیلاری کلینتون را با اختلاف چند درصدی بیان می نمود. هیلاری نیز هم از سابقه سیاسی خود، هم از جنسیت خود و هم از حمایت دولت همسو سود می برد و هر کدام را به منزله برگ برنده میدید. از همه ابزارهای ضداخلاقی و هتاکی هایی که مرسوم بود نیز بهره گرفته شد و از آن سو نیز ترامپ میلیاردر نیویورکی از ابزارهای خود استفاده کرد. آنچه توانست این نتیجه باور نکردنی را رقم بزند زبان و کلام بدون پیرایه و رُک ترامپ بود که توانست جبهه ای تشکیل دهد که مصمم باشد این بار واشنگتن تعیین کننده نباشد، قدرت بسته سیاسیون کارکشته و برنامه ریز مستدام نماند و بارزترین پیچیدگی که غول های رسانه ای غرب مانع دیدن آن هستند، وضعیت اقتصادی امریکایی هاست. امریکا با بدهی تریلیونی خارجی خود و بیکاری چند ده میلیونی بر سیاست خارجه خود متمرکز شده و مردم این بار بجای یک فرد سیاسی یک فرد اقتصادی را ترجیح دادند!

حزب جمهوری خواه توانست علاوه بر ریاست جمهوری، اکثریت کرسی های مجلس سنا و نمایندگان را بدست آورد. این اتفاق برای امریکایی ها به منزله یک تغییر بزرگ در درون کشور خواهد بود. اما این تغییرات بدون دردسر نخواهد بود و قاعدتا ضدیت با مهاجران و مسلمانان و نژادپرستی از یک سو، کاهش مالیات و برخی از وعده های تبلیغاتی ترامپ همچون وعده های صد روزه! و وجود منتقدین تندرو و ضدامنیتی برای این دولت جمهوری خواه پردردسر خواهد بود و برگزاری تجمعات پس از انتخابات علیه ترامپ که با خشونت نیز همراه بوده و حتی موجب به آتش کشیده شدن پرچم امریکا هم شده و در برخی ایالات و شهرها از جمله اورگان، کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و پورتلند رخ داده نیز از جمله همین دردسرهاست!
جالب است که نیروهای امنیتی آماده بودند تا پس از انتخابات با حامیان ترامپ برخورد کنند اما پس از حصول نتیجه، ماجرای دیگری رقم خورد!

در بحث سیاست خارجه دولت ترامپ، تناقضات جدی ای وجود دارد که بیشتر به شوی تبلیغاتی می ماند تا یک عزم جدی سیاسی!
مثلا داعش باید از بین برود و در این مسیر در کنار ایران و روسیه می ماند! سعودی ها روزی یک میلیارد دلار به جیب می زنند و همه اینها بواسطه امریکاست! برجام را پاره می کند! تقلاهای اوباما بر سر کریمه به حاشیه می رود و کریمه باید با نظارت روسیه مدیریت شود! احتمال کمتر شدن مداخلات امریکا در سایر کشورها و رنگ باختن جنگ های نیابتی و… وجود دارد البته اگر ترامپ ترور نشود!!

ترامپ ماجراجوی قبل از انتخابات، با ترامپ پس از انتخابات متفاوت خواهد بود اما در ماجرای برجام و چشم امید دولت تدبیر و امید به پیروزی کلینتون در راستای استمرار سیاست اوباما، رفتار متفاوت خواهد بود. برجام برای امریکا که خدای وتو کردن است، هرگز تعهدی الزام آور نبوده است!
برای جمهوری اسلامی ایران مسیر از کارتر تا ترامپ کاملا یکسان بوده است و خوی استکباری این نظام لیبرال دموکراسی عوض شدنی نبوده است اما همواره ذوق و شوقی از سوی برخی دولت های غرب گرا از دورن نظام دست مایه ابتلائات و محک شده است!
تنها مزیتی که ترامپ نسبت به اوباما خواهد داشت این است که امریکای بدون نقاب و رتوش توسط مردم دیده خواهد شد و آن وقت است که تلاش آهنربای داخلی غرب گرا؛ بدون جاذبه خواهد ماند!

 

در پایان باید اظهار تاسف کرد برای رسانه های داخلی ای که گرای غلط به مردم داده اند، رسانه هایی که مبلغ سبک زندگی امریکایی هستند و از آنها در مقیاس ارزش یاد می کنند. رسانه هایی که خانه های بی خدای امریکا را بهشت تصویر می کنند و حال آنکه اظهارات نامزدهای انتخاباتی نشان داد که امریکا بهشت شداد است!

متاسف باید بود برای این همه بی خیالی و این همه غفلت از دشمن! برای دشمن ناشناسی و ذوق مرگی!
و چه زیبا بود تعبیر امین امت که برخی آن را جادو خواندند و برخی از عصبانیت انگشت گزیدند و برخی مرحبا گفتند! از تعبیری که پیشگویانه نتایج همه نظرسنجی ها را مردود اعلام کرد!

 

درباره انتخاب تیتر؛ گفتنی است که یکی از معانی واژه «ترامپ»، صدای شیپور می باشد و گیپور هم نوعی پارچه زنانه است که به خانم کلینتون اشاره دارد و واژه «پیزوری» هم که عمدتا در استان اصفهان پرکاربرد است به معنای انسان ضعیف و سست می باشد!

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نمی شود

4 × چهار =