لانتوری

نوشته شده به تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ در باب با ۰ بازدید

دیشب سانس ساعت ۹ رفتم سینما و فیلم زیبای “لانتوری” به کارگردانی رضا درمیشیان رو تماشا کردم!
این فیلم از جمله فیلم هایی بود که به آسیب های اجتماعی کف جامعه پرداخته و پردازش رخدادها را توسط چندین شخصیت – که هر کدام نماینده صنف و یا طرز تفکری در جامعه می باشند- به تصویر کشیده است.

در این فیلم می شود نتیجه گرفت که بچه های پرورشگاهی و یتیم ممکن است در جامعه خطرآفرین باشند همانطور که برخی از آقازاده ها در بهترین خانواده ها!

می شود دید که رابین هودبازی و دزدی از مردم به بهانه کمک به دیگران، دزدی است و حقیقتا کم نیستند دزدهایی که شیک دزدی می کنند و یقه سفید هم هستند و تازه ادای رابین هود را هم درنمی آورند!

می شود دید که فطرت بر غزیزه و غریزه بر فطرت غالب می شود. نور تاریکی را و تاریکی نور را در بر می گیرد!

می شود لذت گذشتن و انتقام نگرفتن را ثابت کرد و به دیگران هم آموخت!

در این فیلم در سکانس هایی به انتشار تصاویر قصاص در مجلات غربی هم اشاره کرده و نظرات شخصیت های مختلف درین باره نیز بسیار جالب است و گویی نظرات کاربران توئیتری زیر یک مطلب درباره قصاص را می خوانیم!

به نظرم فیلم بی نقصی بود و جامعیت آن آدمی را متحیر می کند!

پیشتر اکثر فیلم هایی که در حوزه اجتماعی دیده بودم از صنعت ادبی تعلیق کمک می گرفتند یا پایان آن را باز می گذاشتند تا بیننده مبهوت ،خودش فیلم را پایانی دلخواه بدهد که حقیقتا صنعتی حال بهم زن و زجرآور بود.

اما در این فیلم می بینیم که «مریم» قهرمان داستان که همیشه بدنبال کسب رضایت از خانواده مقتولین بوده و تلاش می کرد که مانع قصاص شود.
خود در لحظه ای که می رفت تا جوان عاشق پیشه ای که صورتش را با اسید نابود کرده بود، قصاص شود و با اسید دو چشم جوان برای همیشه نابود شوند، بخشید! و لذت بخشش را با انتقام معاوضه نکرد!
و مریم با خود می گفت زین پس بهتر می توانم رضایت خانواده هایی که بدنبال قصاص هستند را بگیرم!!!!
چرا که خود با صورت سوخته شده از اسید و با بخششی که کرده بود، زین پس از مسیر طی شده با مخاطبانش سخن می گفت!

درباره معنی واژه “لانتوری” فرزاد جمشیدی، مجری سابق صدا و سیما و مولف اولین فرهنگ نامه ی جامع مشاهیر ایران می نویسد:
در قمارخانه ها و کازینوهای قدیمی جنوب ایران مرسوم بوده هر کس می باخته و در ازای آن نمی توانسته از عهده ی تادیه و پرداخت کامل وجه خود برآید، می بایست به مدت چند روز برای فرد برنده و پیروز در قمار، فانوسی حمل می کرده و ای بسا این حمل فانوس به مکان های خلوت تر و کارهای فرومایه تر دیگری نیز می انجامیده و همه ی اینها برای ایجاد کسر شان در فرد بازنده بوده است. و از همین روی “فانوس کش” یا “فانوس کشی” به عنوان فحش و ناسزا استفاده می شده !

بنابراین اصطلاح “لانتوری” به صورت خلاصه و مجمل، یعنی فردی در مرتبه ی بسیار پایین جامعه!

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نمی شود

4 × دو =