عدم شفافیت مالی، پاشنه آشیل اکثر نامزدها

نوشته شده به تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ در باب با ۰ بازدید

یکی از مهمترین مسایلی که متاسفانه در انتخابات ها مغفول مانده، مسئله شفافیت منابع مالی نامزدهاست. اینکه ده ها میلیون و بلکه صدها میلیون تومان توسط یک نامزد در یک حوزه انتخابیه هزینه می شود؛ این شائبه را بوجود می آورد که از کجا آمده و قرار است چگونه جبران شود؟!
قول های مساعدی که نه به نیازهای عمومی بلکه به اشخاص متنفذ و صاحب قدرت داده می شود، ائتلاف های رانت گونه و معامله گرانه، همه و همه مسایلی است که بر کسی پوشیده نیست اما بدان پرداخته نمی شود!
براستی مگر می شود که مردم شهری ندانند که نامزدی که چنین خاصه خرجی می کند، کیست؟ سبک زندگی اش به چه صورت است؟ قطعا پاسخ این سوال نسبی است. یعنی می دانند اما عمیقا نمی دانند و شخصیت فرد مذکور را آنچنان که دیگران می گویند، می شناسند! یا نمی دانند و هیاهوی رسانه ای و جو حاکم فرد مذکور را تحمیل می کند! و در هر دو صورت نتیجه اش ۴ سال حرکت کُند، درجا زدن و حتی عقبگرد می باشد.
شفافیت مالی را می توان پاشنه آشیل اکثر نامزدهای انتخاباتی دانست! افرادی که پایبندی اخلاقی چندانی ندارند، هرگز نظارت بر مخارج انتخاباتی خود را بر نمی تابند و حتی اگر مورد سوال واقع شوند براحتی طفره می روند و در یک کلام هدف خود را پیروزی در انتخابات می دانند و استفاده از هر وسیله ای برای رسیدن به آن را میسر می  کنند.
فعال شدن نخبگان می تواند در این زمینه راهگشا باشد. البته راهی طولانی و سنگلاخی وجود دارد که برای انتخاب یک نماینده ایده آل جهت حضور در مراکز تصمیم گیری و نظارتی باید طی کرد.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نمی شود

سیزده + 5 =